Úvod Vše o vodě Často kladené dotazy Je vhodná pro přípravu kojenecké stravy?

Je vhodná pro přípravu kojenecké stravy?

Je vhodná pro přípravu kojenecké stravy?

19. září 2012

Ano. Obecně lze říci, že pokud voda z vodovodu odpovídá ve všech ukazatelích hygienickým limitům daným ve vyhlášce 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody, je bezpečná i pro kojence.

Voda z vodovodu v okrese Hradec Králové je velice kvalitní podzemní voda z oblasti Litá-Mokré a ve všech ukazatelích splňuje výše uvedenou vyhlášku. Není nijak upravována, pouze zdravotně zabezpečena chlorem. V ukazateli dusičnany (průměr 18 mg/l) je hluboko pod hygienickým limitem (hygienický limit je 50 mg/l). Díky původu z podzemních zdrojů to však je voda více mineralizovaná, obsahuje větší množství minerálních látek, zejména vápník. Celkově pitná voda v Hradci Králové obsahuje cca 566mg/l minerálů.

Tuto vodu lze bez obav využít pro přípravu kojenecké stravy, jako jsou čaje, polévky, apod. Varem navíc mineralizace vody klesá (ubývají minerály na bázi hydrogenuhličitanů).

Jedinou výjimkou je příprava kojenecké výživy na bázi kravského mléka (např. tzv. „Sunar“). Tato výživa má již dostatečný obsah minerálních látek a proto je vhodnější pro přípravu této stravy použít vodu s co nejnižší mineralizací, abyste zbytečně nezatěžovali ledviny kojence, který nemá dosud zcela vyvinuté mechanismy minerálové regulace. Proto doporučujeme pro přípravu této výživy občas střídat vodu z vodovodu s méně mineralizovanou vodou - např. můžete kromě balené kojenecké vody použít vodu z výdejních automatů v Hradci Králové – tato voda se vyznačuje nízkou mineralizací a zdravotně je také zabezpečena a to pouze UV zářením (jako kojenecká voda balená), ne chlorem.

Pro přípravu studené stravy vodu z vodovodu není nutné ani převářet, neboť je mikrobiologicky nezávadná, což je zabezpečeno i při minimálním obsahu chloru

Otevírací doba zákaznického centra

pondělí 8 - 17
úterý 8 -14
sředa 8 - 17
čtvrtek zavřeno
pátek 8 - 11
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
S platností od 1.2.2022 je zákaznické centrum v Hradci Králové OTEVŘENO ve standardním režimu.
Vyjadřovací služba

Stavíte nebo rekonstruujete? Potřebujete zákres existence vodohospodářských sítí? Potřebujete vyjádření k projektové dokumentaci pro územní řízení nebo vyjádření k  projektové dokumentaci pro stavební řízení?Jednoduchým vyplněním formuláře si o ně můžete zažádat.

Důležité kontaky

Zákaznické linky:

601 273 273

841 11 12 13

Napište nám

Hlášení odečtů: formulář

Rezervace schůzky