Úvod Vše o vodě Kvalita vody Tvrdost vody

Tvrdost vody

Pod pojmem tvrdost vody obecně rozumíme koncentraci všech rozpuštěných vícemocných kationtů kovů alkalických zemin, v podstatě se jedná o sumu vápníku a hořčíku. Základní jednotkou tvrdosti vody je mmol/l (milimoly v litru).

Tvrdost vody v regionu Hradce Králové se dá řadit do kategorie tvrdá až velmi tvrdá voda – je to dáno zejména zdrojem pitné vody – jedná se ve většině případů o kvalitní podzemní vodu, která je bohatá na minerály včetně vápníku a hořčíku.

 
Přepočty tvrdosti vody 

Základní jednotkou tvrdosti vody je mmol/l (milimoly v litru). Existuje však i několik dalších jednotek, od kterých se dnes již upouští: německé, francouzské, anglické stupně). Převody mezi jednotlivými jednotkami uvádí následující tabulka:

 

1 mmol/l = 5,6o dH

1o dH = 0,18 mmol/l

1 mmol/l = 10o dF

1o F = 0,1 mmol/l

1o dH = 1,7o F

1o F = 0,56o dH

1o dH = německý stupeň
1o F = francouzský stupeň

V těchto jednotkách tvrdost obvykle uvádějí výrobci pracích prostředků.

 

 

Meze tvrdosti vody

Pitná voda

mmol/l

odH

oF

velmi tvrdá

> 3,76

> 21,01

> 37,51

tvrdá

2,51 - 3,75

14,01 - 21

25,01 - 37,5

středně tvrdá

1,26 - 2,5

7,01 - 14

12,51 - 25

měkká

0,7 - 1,25

3,9 - 7

7 - 12,5

velmi měkká

< 0,5

< 2,8

< 5

 

 
 
 
 
 
 

 

 
Optimální tvrdost vody ze zdravotního hlediska

Pro tvrdost vody legislativa neuvádí závazný limit, pouze doporučenou hodnotu
2,0-3,5 mmol/l. Znamená to že překročení těchto hodnot nezpůsobuje žádné riziko pro zákazníka. Ze zdravotního hlediska dáváme přednost spíše vodě tvrdší. Vápník, který tvoří hlavní složku tvrdosti, nemá v žádném případě negativní vliv na naše zdraví. Naopak, pro zdravý růst nebo k ochraně před odvápněním, se doporučuje pít vodu s obsahem minerálních solí, jako jsou vápník nebo hořčík. Voda z vodovodu je tedy nejjednodušším každodenním zdrojem vápníku pro náš organismus. Neexistuje žádný určitý důkaz, že by zvýšená tvrdost u pitné vody byla příčinou nepříznivých zdravotních účinků na člověka.

Senzorické vlastnosti tvrdší vody

Vyšší tvrdost může zhoršovat senzorické vlastnosti pitné vody např. tvorba povlaku na hladině kávy nebo čaje. Jednoduchým návodem, jak předejít tvorbě nežádoucího povlaku na hladině čaje u tvrdé vody, je mírné okyselení vody – buď několika kapkami citrónu nebo chuťově neutrální kyselinou askorbovou (vitamin C) či kyselinou citrónovou (1 špetka na 1 litr vody), které lze běžně zakoupit v lékárně.

Doporučení pro domácnosti 

Pokud je Vaše voda velmi tvrdá, je možné se řídit následujícími doporučeními:

Ohřívače vody nebo kotle

Omezte teplotu vody na 60 °C. Při vyšších teplotách se vodní kámen usazuje mnohem rychleji.

Domácí spotřebiče (myčky nádobí, rychlovarné konvice)

Řiďte se pokyny výrobce spotřebiče. Abyste zabránili příliš rychlému usazování vodního kamene, můžete používat přípravky proti tvorbě vodního kamene.

Otevírací doba zákaznického centra

pondělí

8 - 17
úterý 8 -14
středa 8 - 17
čtvrtek zavřeno
pátek 8 - 11
 
Vyjadřovací služba

Stavíte nebo rekonstruujete? Potřebujete zákres existence vodohospodářských sítí? Potřebujete vyjádření k projektové dokumentaci pro územní řízení nebo vyjádření k  projektové dokumentaci pro stavební řízení?Jednoduchým vyplněním formuláře si o ně můžete zažádat.

Důležité kontaky

Zákaznické linky:

601 273 273

841 11 12 13

Napište nám

Hlášení odečtů: formulář

Rezervace schůzky