Úvod Aktuality Koronavirus a pitná voda

Koronavirus a pitná voda

Koronavirus a pitná voda

12. březen 2020

Koronavirus neohrožuje dodávky pitné vody ani její kvalitu

Přerušení dodávek pitné vody kvůli epidemii koronaviru je prakticky vyloučené. Uvedl to ředitel společnosti VaK Hradec Králové Jiří Šolc s tím, že se šíření viru pitnou neprokázalo a riziko kontaminace pitné vody z kanalizace je téměř nulové. Vedení Královéhradecké provozní (KHP), která je provozovatelem vodárenské sítě V Hradci Králové, aktivovalo akční ochranný plán, který má pro podobné situace připravený.

„Každá společnost skupiny našeho koncernu má vypracovaný havarijní a krizový plán a v něm definovanou zastupitelnost pracovníků a také zastupitelnost zdrojů pitné vody. Mnoho objektů je kromě toho vybaveno plně automatickými, resp. dálkově řízenými systémy a není tedy nezbytně nutná přítomnost obsluhy 24 hodin denně,“ popsal Tomáš Hosa, provozní ředitel KHP, jakým způsobem jsou vodohospodáři na případné mimořádné situace připraveni.

Pravděpodobnost samotného šíření koronaviru pitnou vodou je téměř nulová. Tyto viry k úspěšnému přenosu potřebují krátkou dobu zdržení mimo tělo. Přenášejí se tedy kapénkovou cestou (prskání, kýchání), přímým fyzickým kontaktem s nakaženým (doteky a následný vstup do těla ústy nebo sliznicemi), kontaktem s předměty, jichž se dotkl nakažený (dotek a následný přenos ústy nebo sliznicemi). Zvýšená hygiena je nejlepší prevence stejně jako u běžné chřipky.

Podle ředitelky Hygienické stanice hlavního města Prahy MUDr. Jágrové je COVID-19 citlivý na chlorové preparáty používané při hygienickém zabezpečení pitné vody.

Stanovisko Národního referenčního centra (NRC) pro pitnou vodu k otázce přenosu nového koronaviru (SARS-CoV-2) pitnou vodou naleznete v tomto dokumentu.

 

Otevírací doba zákaznického centra

pondělí

8 - 17
úterý 8 -14
středa 8 - 17
čtvrtek zavřeno
pátek 8 - 11
 
Vyjadřovací služba

Stavíte nebo rekonstruujete? Potřebujete zákres existence vodohospodářských sítí? Potřebujete vyjádření k projektové dokumentaci pro územní řízení nebo vyjádření k  projektové dokumentaci pro stavební řízení?Jednoduchým vyplněním formuláře si o ně můžete zažádat.

Důležité kontaky

Zákaznické linky:

601 273 273

841 11 12 13

Napište nám

Hlášení odečtů: formulář

Rezervace schůzky