Úvod Média Tiskové zprávy Úpravna vody na Orlici prochází posílením, sucho nemá šanci

Úpravna vody na Orlici prochází posílením, sucho nemá šanci

18. červen 2021

Od jara příštího roku bude mít zhruba půl milionu Východočechů vodu z výkonnější a modernější úpravny na řece Orlici.

Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. (VAK HK) dokončí práce na zvyšování její kapacity. Vodárny tak myslí na zajištění pitné vody například v případě sucha či odstávky jiných úpraven v celé soustavě.

„Naším cílem je rozšíření výrobní kapacity úpravny vody ze současných 150 na 250 litrů za vteřinu. Chceme tak zajistit větší zabezpečenost v dodávkách pitné vody na Vodárenské soustavě východní Čechy, která propojuje okresy Hradec Králové, Náchod, Pardubice a Chrudim a zásobuje 500 tisíc obyvatel východních Čech,“ popsal práce technicko-provozní náměstek VAK HK Pavel Loskot.

Vodohospodáři do úpravny investují 47 milionů korun, z toho 70 % tvoří dotace z ministerstva zemědělství. Práce probíhají od loňského listopadu a skončit mají na jaře 2022. V těchto týdnech aktuálně probíhají stavební úpravy a úpravy strojních technologií.

„Na místě už je nový saturátor. Tedy zařízení, které důkladně nasytí vodu vzduchem. Takto připravená voda pak projde koagulací, při které vzduchové bubliny umožňují vysráženým nečistotám plavat na hladině, odkud se odstraňují,“ vysvětlil princip fungování saturátoru vedoucí výroby vody Královéhradecké provozní, a.s. (provozovatel) Michal Chvojka s tím, že voda poté projde přes rovněž zmodernizované otevřené filtry a naposledy pak přes tlakové filtry s granulovaným uhlím.

Společnost VAK HK zásobuje více než 160 tisíc obyvatel okresu Hradec Králové a blízkého okolí pitnou vodou. K jejím hlavním zdrojům patří kvalitní podzemní voda z oblasti Litá pod Orlickými horami. Dalším plnohodnotným zdrojem je řeka Orlice v Hradci Králové, která je upravována na zařízení, umístěném v areálu sídla své společnosti na Slezském Předměstí. Skupinový vodovod Hradec Králové je propojen s vodovody v okrese Náchod, Pardubice a Chrudim.

VIDEOREPORTÁŽ

Otevírací doba zákaznického centra

pondělí

8 - 17
úterý 8 -14
středa 8 - 17
čtvrtek zavřeno
pátek 8 - 11
 
Vyjadřovací služba

Stavíte nebo rekonstruujete? Potřebujete zákres existence vodohospodářských sítí? Potřebujete vyjádření k projektové dokumentaci pro územní řízení nebo vyjádření k  projektové dokumentaci pro stavební řízení?Jednoduchým vyplněním formuláře si o ně můžete zažádat.

Důležité kontaky

Zákaznické linky:

601 273 273

841 11 12 13

Napište nám

Hlášení odečtů: formulář

Rezervace schůzky