Úvod Média Tiskové zprávy Den vody bez návštěvy vodojemů

Den vody bez návštěvy vodojemů

18. březen 2021

Královéhradecká provozní, a.s. (KHP) u příležitosti Dne vody každoročně otevírá brány běžně nepřístupných vodárenských objektů.

V předchozích letech tradičně pořádala pro veřejnost Dny otevřených dveří na vodárenských objektech, které spravuje. V minulosti se tyto akce uskutečnily na věžovém vodojemu, v podzemním vodojemu na Novém Hradci Králové nebo na čistírně odpadních vod v Hradci Králové v Třebši.

„V letošním roce nám situace nepřeje a z důvodu vládních hygienických opatření týkajících se onemocnění covid-19 bohužel nemůžeme Den otevřených dveří uspořádat. Naším původním záměrem bylo představit veřejnosti nově vybudovanou interaktivní expozici o vodárenství VODOVODOV“, prozradil provozní ředitel KHP Tomáš Hosa.

Expozice o vodárenství byla dokončena v září loňského roku. Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. finančně zajišťovala stavební část a společnost Královéhradecká provozní, a.s. pak grafické a obsahové zpracování interiéru. Prostory expozice se nachází přímo v areálu hradeckých vodáren na adrese Víta Nejedlého 893 v Hradci Králové v budově, v níž je umístěna i úpravna vody Orlice, v prostorách dnes již nepoužívaného vápenného hospodářství. Jakmile to hygienická opatření dovolí, bude otevřena veřejnosti zdarma.

Celá expozice je hravým prostorem, který přibližuje a představuje dětem i veřejnosti vodu v mnoha jejich formách a podobách, vodu v přírodě, vodu v průmyslu i historii hradeckého vodárenství. Snoubí se zde moderní technologie s přírodou a sloužit bude nejen veřejnosti, ale i jako vzdělávací prostor pro zaměstnance společnosti. Expozice je rozdělena do třech místností, kde každá z nich má svůj edukativní účel:

  1. místnost: Věnovaná je vodě v přírodě. Rostou zde květiny, které každá jiným, ale vždy zajímavým způsobem pracují s nedostatkem vody. V nepřítomnosti lidí se o ně stará automatizovaný závlahový a osvětlovací systém. Květináče jsou umístěny na platformách, které byly opracovány stejně jako voda desítky a stovky let opracovává pískovec a odhaluje různé půdní vrstvy. To vše doplňují tři kooperativní hry až pro 7 hráčů a tajné nápisy na zdech.
  2. místnost: Věnovaná je vodě v průmyslu. Symbolicky se do ní prochází skrz česle – jednoduchá síta, oddělující přírodu od průmyslu a naopak. V přítmí místnosti je použita forma videomappingu na předpřipravené tapety, čímž vzniká efekt oživení statické informace dynamickou barevnou vrstvou. Jedna stěna se věnuje historii vodárenství Hradce Králové a okolí, druhá pak čistění vody před i po užití lidmi. Poslední stěna je věnována další kooperativní hře - simulaci dispečinku, který se nachází o patro níže.
  3. místnost: Využívána je jako přednáškový nebo promítací sál. Zde se účastníci prohlídky dozvědí, jak dobře si vedli v hraní her a řízení dispečinku oproti ostatním výpravám na výsledkové tabuli. K výtahu je potom spláchne ozvučený průchod využívající speciálních reproduktorů, které jsou slyšet pouze, pokud jsou přímo nad divákem, a ze kterých hraje skutečný zvuk odpadní stoky.

Na malou ochutnávku toho, co návštěvníky čeká, je možné se podívat na videu na webových stránkách společnosti https://www.khp.cz/voda-hrou/vodovodov/

Tiskovou zprávu ze slavnostního otevření naleznete na tomto odkazu https://www.khp.cz/media/tiskove-zpravy/interaktivni-expozice-o-vodarenstvi-spojuje-zabavu-a-odbornost/

 

 

Uzavření Zákaznického centra od 18.1.2022

vzhledem k nepříznivému vývoji epidemiologické situace výskytu COVID-19 

od 18. 1. 2022 až do odvolání bude Zákaznické centrum v Hradci Králové preventivně UZAVŘENO pro osobní kontakt se zákazníky.

 

  • Všechny své služby poskytuje i nadále v bezkontaktním režimu.
  • Uzavřeny budou i pokladny a nebude přijímána žádná hotovost.
  • Platby je nutné realizovat jen v bezkontaktním režimu.

Na webových stránkách www.khp.cz jsou k dispozici potřebné formuláře a kontakty.

 

K vyřízení Vašich požadavků využijte, prosím, zákaznické linky 841 11 12 13 a 601 273 273 nebo email info@khp.cz.

 

Případně Vaše požadavky zasílejte poštou na adresu Královéhradecká provozní, a.s., Víta Nejedlého 893, 500 03 Hradec Králové.

 

Děkujeme za pochopení!

 

Vyjadřovací služba

Stavíte nebo rekonstruujete? Potřebujete zákres existence vodohospodářských sítí? Potřebujete vyjádření k projektové dokumentaci pro územní řízení nebo vyjádření k  projektové dokumentaci pro stavební řízení?Jednoduchým vyplněním formuláře si o ně můžete zažádat.

Důležité kontaky

Zákaznické linky:

601 273 273

841 11 12 13

 

Nový Bydžov - kontakt

495 490 320

Napište nám

Hlášení odečtů: formulář

Rezervace schůzky