Úvod Voda hrou Zajímavosti z historie Dříve krysaři, dnes deratizátoři

Dříve krysaři, dnes deratizátoři

Potkani a krysy byli vždy zdrojem nakažlivých nemocí a jejich přemnožení bylo zejména pro města velkým hygienickým rizikem. Od nepaměti se o regulaci stavu těchto hlodavců starali krysaři, kteří pomocí různých nástrah a návnad tuto havěť lovili a usmrcovali.

Krysaře zaměstnávala města od středověku. Od konce 19. století pak bylo toto řemeslo organizačně začleněno pod Kanalisační úřad. Nemělo však pouze poslání likvidační, ale i osvětové. Například v Praze byla v 30.letech 20 století náměstkem pražského primátora podepsána vyhláška Kanalisačního úřadu, z níž vyplývá, jak by se měli občané chovat, aby výskyt těchto hlodavců byl co nejmenší. Většina uvedených zásad platí dodnes.

Dnes se touto činností zabývají deratizátoři, jejich práce je však naprosto odlišná od práce na historické fotografii.

Deratizátoři ničí potkany pomocí přípravku na hubení potkanů Hubex. Je to půlkilová tabulka, která má modrošedou barvu a voní podle toho, co se do přípravku přidává – čokoláda, sušenky, pekárenské zbytky. Vůně musí potkany přilákat. Přípravek obsahuje účinnou látku Warfarin, která způsobuje vnitřní krvácení. Potkan je zmatený, malátný, obvykle někam zaleze nebo naopak z kanálu vyleze na povrch a asi za 5 – 8 dní pojde. Pokud je potkan v ohrožení, může člověka napadnout. Našim zaměstnancům se to však nestává, protože velmi dobře vědí, jak se mají chovat.

Deratizátor nechodí do kanálu, přípravek se do mělkých kanálů hází na tzv. „kantovky“, což jsou plošiny v kanále, kde neteče voda, u hlubší kanalizace se pro uložení Hubexu používá plastová roura k přesnějšímu umístění. Deratizátoři vlastně s potkany téměř nepřijdou do kontaktu, protože potkan je plaché zvíře a uteče. Tím se také vysvětluje, proč tuto práci mohou dělat i ženy.

Plošná deratizace probíhá obvykle od dubna do října. Deratizační firma, která pracuje, provádí plošnou deratizaci na povrchu, naše společnost se zabývá kanalizací. Postup deratizace na sebe navazuje. Deratizátoři denně ošetří průměrně až 80 vytypovaných kanálů. Na jeden kanál se dává vždy 1 kg Hubexu. V době mrazů, kdy se nedají otevírat kanály, deratizátoři připravují plán deratizace na další rok a určují lokality nejčastějšího výskytu potkanů, které je nutno likvidovat. Velkým problémem pro kanalizaci a deratizátory jsou zbytky jídla, které se dostanou do kanalizace. Nakrmení potkani pak vlastně nemají chuť na Hubex. Práci jim ztrpčují také drtiče odpadků používané v kuchyních. Potkani mají v kanálech dobré podmínky k životu a tak zcela vyhubit potkany je vlastně téměř nemožné. 

Vánoční otevírací doba 2022:       recepce a pokladna

Vážení zákazníci,

dovolujeme si vás upozornit na změnu provozní doby v období vánočních a novoročních svátků:

 

RECEPCE a POKLADNA:

23.12. 7.00 – 11.00
27.12. 7.00 – 15.00
28.12. 7.00 – 15.00
29.12. 7.00 – 15.00
30.12. 7.00 – 11.00

ZÁKAZNICKÝ ÚTVAR:

23.12. 8.00 – 11.00
27.12. 8.00 – 14.00
28.12. 8.00 – 15.00
29.12. zavřeno
30.12. 8.00 – 11.00
Vyjadřovací služba

Stavíte nebo rekonstruujete? Potřebujete zákres existence vodohospodářských sítí? Potřebujete vyjádření k projektové dokumentaci pro územní řízení nebo vyjádření k  projektové dokumentaci pro stavební řízení?Jednoduchým vyplněním formuláře si o ně můžete zažádat.

Důležité kontaky

Zákaznické linky:

601 273 273

841 11 12 13

Napište nám

Hlášení odečtů: formulář

Rezervace schůzky